Тезисы
апрель 2017

Шляхи вдосконалення лінії виробництва крему спеціального призначення


Чигрин О. В. , Манзюк М. В.
Химия и современные технологии
Abstract / Full Text

З давніх часів люди відкрили для себе таку процедуру, як масаж. На сьогоднішній день достовірно відомі позитивні ефекти від масажу – допомагає боротися з зайвою вагою, знімає втому, заспокоює і дарує відмінне самопочуття, допомагає виробляти ендорфіни. Щоб домогтися більшого ефекту від масажу, необхідно використовувати спеціальні косметичні засоби для масажу. Крем для масажу ‒ ідеальний зволожуючий засіб, при нанесенні на шкіру крем створює захисний бар’єр, який не дозволяє дорогоцінній вологі випаровуватися, та прискорює проникнення корисних речовин, які знаходяться в складі масажної косметики, в тканини тіла.

У зв’язку з розширенням асортименту та збільшенням попиту на креми спеціального призначення, розробка нових рецептур та вдосконалення існуючих є актуальною задачею. Проведено огляд рецептур кремів спеціального призначення та рослинних екстрактів, які покращують властивості кремів. Так, в склад крему зазвичай входять: вазелін, тваринний жир, вода, гель, ланолін, рослинне масло. В якості базової було обрано рецептуру, до складу якої, окрім основних компонентів, які перелічені вище, входить есобел ‒ водорозчинний концентрований екстракт високомінералізованих лікувальних грязей, що містить природний комплекс мінеральних солей і органічних речовин.

На сьогодні існує багато наукових доказів того, що екстракти рослин володіють чудодійними властивостями. Завдяки цим властивостям з кожним роком виробники розширяють випуск засобів по догляду за тілом та волоссям, в склад яких входять екстракти рослин.

Перспективним об’єктом для розробки крему спеціального призначення з введенням у рецептуру екстракту рослин є шабельник болотний. Застосування шабельника болотного для лікування в медицині обумовлено наявністю широкого переліку його лікувальних властивостей: в’яжучий, кровоспинний, знеболюючий, потогінний, протизапальний, ранозагоювальний. Він оновлює ослаблені клітини організму, очищає його від шкідливих речовин, і при цьому не надає негативного впливу на здорові органи і тканини. Завдяки своїй унікальній здатності відновлювати структуру хрящової тканини і розчиняти відкладення солей, є одним з найбільш ефективних народних засобів при артритах і артрозах, радикулітах, остеопорозах, остеохондрозах. Екстракт шабельника добре знімає запальні процеси, біль і набряки, покращує рухливість суглобів і хребта. До того ж широке поширення у природі забезпечує достатню сировинну базу.

Лікарською сировиною у шабельника вважається вся рослина: корені, стебла, листя. У коренях висока концентрація ефірних масел – вона становить до 5%. У ньому містяться натуральні органічні кислоти (аспарагінова, саліцилова, галова, цикорієва та інші кислоти). Дубильні речовини допомагають боротися із запаленнями, надають в’яжучу дію, володіють кровоспинним ефектом. У складі шабельника виділяють також такі біологічно цінні речовини як терпеноїди, феноли, полісахариди. Катехіни роблять позитивний вплив на обмін речовин, антоціани покращують зір. Сапоніни (валін, аргінін, аланін, пролін) надають протипухлинну дію, флавоноїди зміцнюють судини, а смолисті речовини підсилюють антисептичну дію рослини. Каротин має антиоксидантну дію, аскорбінова кислота зміцнює імунну систему. Фосфор і кальцій зміцнюють кістки, калій допомагає доставляти кисень до мозку, магній позитивно впливає на серцево-судинну систему.

Таким чином, поєднання протизапальної, антигістамінної, знеболюючої, антицелюлітної, судинозвужуючої дії у екстракті шабельника болотного аргументує перспективність введення його до рецептури крему спеціального призначення. Перспективним напрямком також є пошук нових технологій вилучення екстрактів з рослинної сировини з метою спростити процес екстрагування та збільшити вихід вилучення біологічно активних речовин.

Запропоновано модернізувати технологічну лінію виробництва масажного крему з додаванням екстракту шабельника болотного шляхом заміни реактору для змішування сировини з покращеними характеристиками у порівнянні з існуючим на виробництві.

Оскільки якість продукції оцінюється споживачем, тому потрібно рахуватися з його потребами і побажаннями. Відсутність інформації від покупців, може привести до того, що підприємство буде орієнтоване на виробництво продукції, яка не буде мати попиту, що призведе до зниження конкурентоспроможності підприємства. Для збору інформації запропо-новано встановити систему зворотного зв’язку з покупцями, яка буде використана для отримання інформації про стан споживчого ринку, побажання, пропозиції, та скарги на продукцію, що виготовляється. Отримана від споживачів інформація буде використана для вдосконалення рецептур, розширення асортименту, залучення нових сегментів ринку, та, в цілому, збільшить конкурентоспроможність підприємства.