Тезисы
апрель 2017

Обґрунтування складу і розробка технології виробництва комбінованого препарату протизапальної дії на основі диклофенаку натрію


Силка Т. С. , Янова К. В.
Химия и современные технологии
Abstract / Full Text

Диклофенак натрію входить до переліку життєво необхідних і найважливіших лікарських засобів 74 країн світу, а у 15 країнах є найбільш часто призначуваним протизапальним нестероїдним препаратом. Він являє собою натрієву сіль 2-[(2,6-дихлорфеніл)-аміно]-феніл-оцтової кислоти та має протизапальну, аналгетичну та жарознижувальну дію. За цими показниками диклофенак натрію перевершує ацетилсаліцилову кислоту та ібупрофен. Однак дослідження фахівців показали збільшення ризику інфарктів та інших серцево-судинних захворювань на 40% при його тривалому прийомі.

Метою данної магістерської роботи є створення комбінованого препарату протизапальної дії на основі диклофенаку натрію зі зменшенням його побічної дії, обґрунтування складу та розробка технології його виробництва.

Для збільшення можливості тривалого прийому диклофенаку натрію в якості складової комбінованого лікарського засобу обрано інозин. Даний препарат сприяє профілактиці серцево-судинних захворювань, має антигіпоксичну, метаболічну та антиаритмічну дію. Підвищує енергетичний баланс міокарда, покращує коронарний кровообіг, запобігає наслідкам інтраопераційної ішемії нирок; бере безпосередню участь в обміні глюкози і сприяє активізації обміну в умовах гіпоксії та при відсутності АТФ.

В результаті комбінації запропонованих препаратів планується розробити розчин для ін’єкцій, який зможе забезпечити не менш ефективну протизапальну та аналгетичну дію зі зменшеним, порівняно зі звичайним диклофенаком натрію, ризиком для серцево-судинної системи.

References
  1. А. Б. Данилов, Медицинский научно-практический журнал «Лечащий врач», 2009
  2. Patricia McGettigan, David Henry, PLOS Medicine, 2013
  3. Д. Г. Кнорре, С. Д. Мызина, Биологическая химия, 2000