апрель 2019

Гелькоут − захисне покриття в промисловості виготовлення бистрозбірних блоків


Апілат Андрій Андрійович Апілат А. А. , Зибайло Сергій Миколайович Зибайло С. М. , Ковальов С. В.
Химия и современные технологии
Abstract / Full Text

Гелькоут − захисне покриття в промисловості виготовлення бистрозбірних блоків / Химия и современные технологии : Метериалы ІХ Международной научно-технической конференции студентов, аспирантов и молодых ученых «Химия и современные технологии», 2019. – C. 45


Для виготовлення бистрозбірних блоків в промисловості викори-стовують вібростанки, основними елементами яких є посилена рама, притиск, матриця. Типове обладнання має продуктивність 1500-5000 блоків на добу.

Бистрозбірні блоки повинені легко витягуватися з форми без пошкодження матриці. Тому рекомендовано внутрішню частину матриці покривати гелькоутом − особливим матеріалом у вигляді гелю, який використовується для формування композиційного захисно-декоративного покриття.

Гелькоут завжди служить як захисним, так і оздоблювальним шаром, допомагає зберігати вироби від осмосу і передчасного зносу. Основні властивості захисного покриття:

− забезпечує гарний блиск, працює як поліроль, надає належний товарний вигляд;

− надає стійкість до механічного впливу, впливу агресивного середовища, перепадів температур.

Найчастіше до складу гелькоута входить епоксидний полімер, але є й інші типи − на основі поліефірної смоли. Також до складу можуть входити інші компоненти: пігменти певного кольору, твердники, наповнювачі.

Нанесення гелькоутів в промисловості проводять за допомогою спеціальних макетів. Рекомендовано для нанесення гелькоуту на поверхню матриці вібростанку готувати макет з декількох частин (роз’ємний макет з перегородками), так як форма матриці дуже складна. Перед обробленням матриці необхідно виготовити макети з фанери або пінопласту. Для отримання якісного захисного покриття необхідно щоб основа макету була гладкою.

Для захисту від зносу матриці вібростанку рекомендовано матричний типи гелькоуту, який має збільшений термін служби, дозволяє створювати форми для заливки і захищати матрицю від шкідливих впливів навко-лишнього середовища та зносу.

Для отримання зовнішнього декоративного шару на поверхні матриці для формування бистрозбірних блоків рекомендовано наносити більш густий матричний гелькоут шаром товщиною 2-3 мм.

Застосування гелькоутів небезпечне для алергіків, дратує органи дихання, слизову оболонку очей, провокує появу ознак дерматиту на шкірі. Тому рекомендовано використання засобів індивідуального захисту − респіраторів, рукавичок, окулярів, міцної одягу. У приміщенні важливо забезпечити витяжну вентиляцію, щоб не вдихати парами гелькоута.