Examples



mdbootstrap.com



 
Тезисы
апрель 2017

Титанове емалеве покриття за методом реакційно зформованої структури


Тарасенко Е. В., Носенко О. В., Рижова О. П., Науменко С. Ю., Ільченко Н. Ю.
Химия и современные технологии
Abstract / Full Text

Аналіз літературних даних та патентного пошуку показав, що на сучасному етапі покращення експлуатаційних та декоративних властивостей склоемалевих покриттів вже майже неможливо за рахунок зміни хімічного складу або технології одержання та нанесення. Тому виникає необхідність розробки якісних покриттів за допомогою нетрадиційних методів. Одним з таких є одержання склокристалічних матеріалів з так званою реакційно зформованою структурою (РЗС). Цей метод базується на спіканні порошків скла, що кристалізуються. Одержані в результаті їх взаємодії структура і властивості склокристалічних матеріалів, будуть визначатися не складом і властивостями вихідних компонентів, а хімічним складом композиції в цілому. Такий метод дає можливість одержати високотемпературні склокристалічні матеріали з використанням відносно легкоплавких стекол, що в енергетичному відношенні дуже вигідно.

Мета даної науково-дослідної роботи – отримання покривної титанової емалі з високим показником коефіцієнта дифузного відбиття (білизни).

Відомо, що нестабільність білого кольору емалевих покриттів пов'язана з дією забарвлюючих оксидів заліза та хрому і переходом ТіО2 з анатазної в рутильну форму. При випалі емалевих покриттів необхідна кристалізація ТіО2 у вигляді анатазу, що володіє рівномірною дрібнокристалічною структурою. При кристалізації рутилу виділяються крупні, нерівномірно розташовані кристали жовтого кольору. Виділення анатазу у вигляді сфероїдальних кристалів (0,17-0,22 мкм) починається при температурі вище 600°С та стає особливо інтенсивним в інтервалі температур 620-720°С. Завдяки малим розмірам кристалів анатазу покривна емаль має блакитний відтінок.

Робоча гіпотеза досліджень: при додаванні в склад титанової емалі спеціальної добавки-каталізатора кристалізації ТіО2 при випалі покриттів можливо отримати реакційно зформовану склокристалічну структуру у вигляді дрібнокристалічного анатазу.

У складі скломатриці використовується одна із сполук титану, яку отримано із суміші порошків Тімет та ТіО2 у відповідному співвідношенні спіканням при температурі 1450°С у вакуумі протягом 1 години. Проведено ДТА сумішей сполуки титану з (NH4)2H2PO4 та Na2CO3 с метою дослідження можливості склоутворення.