апрель 2019

Визначення флавоноїдів в екстрактах виноградної сировини


Майстер Олена Олегівна Майстер О. О. , Манзюк Марина Вадимівна Манзюк М. В.
Химия и современные технологии
Abstract / Full Text

Визначення флавоноїдів в екстрактах виноградної сировини / Химия и современные технологии : Метериалы ІХ Международной научно-технической конференции студентов, аспирантов и молодых ученых «Химия и современные технологии», 2019. – C. 87


Флавоноїди – поліфенольні сполуки, присутні в ряді рослин. Їх називають натуральними біологічними модифікаторами реакції через здатність змінювати реакцію організму на алергени, віруси і канцерогени. Про це говорять їх протизапальні, антиалергічні, антивірусні і антиканце-рогенні властивості. За антиоксидантної активності флавоноїди перевер-шують вітаміни С, Е і каротиноїди.

Діапазон косметичних властивостей флавоноїдів дуже широкий: вони здатні захищати шкіру від передчасного старіння, сонячних опіків, вугрової висипки, викликаної мікроорганізмами, знімати запальні процеси і зменшувати крихкість кровоносних капілярів. Захист флавоноїдами колагену шкіри сприяє підтримці її тонусу. Найважливішою властивістю флавоноїдів є синергізм з вітамінами, які проявляють антиоксидантну активність.

Одним з найбільш перспективних джерел флавоноїдів є виноград, який містить у своєму складі фенолокислоти, флавоноли, катехіни, таніни, лейкоантоцианідини, антоціани.

Для вдосконалення рецептури бальзаму для губ, запропоновано використовувати екстракт з виноградної сировини. З метою вибору екстракту, який містить найбільшу кількість флавоноїдів, проведено дослідження наступних екстрактів: екстракти з листя винограду, СО2-екстракт винограду, екстракт з виноградних кісточок, екстракт червоного винограду.

Сумарний вміст флавоноїдів в досліджуваних об’єктах визначали методом молекулярної абсорбційної спектроскопії в УФ- і видимій областях спектра, що є найбільш простим у виконанні, високочутливим і відносно недорогим. За своїми хімічними властивостями флавоноїди є слабкі органічні кислоти, здатні до реакцій комплексоутворення з іонами металів, що служить основою для їх групового визначення методом спектрофото-метрії.

Проведені дослідження дозволили встановити, що найбільшу кількість флавоноїдів у перерахунку на рутин, що складає 54,68 мкг/100 гр, виявлено в екстракті з червоного винограду.

Розроблено рецептуру бальзаму для губ з вмістом екстракту червоного винограду, який у поєднанні з вітаміном Е, проявляють антиоксидантну активність.