Тезисы
апрель 2017

Застосування спиртів C4 в високооктанових бензинах


Данчук І. В. , Леонов А. М.
Химия и современные технологии
Abstract / Full Text

З метою зниження викидів шкідливих газів в якості добавок до моторного палива застосовують кисневмісні сполуки. За рахунок високої концентрації кисню в їх складі, процес згоряння палива в автомобільному двигуні йде більш рівномірно, з практично повним окисленням вуглеводнів бензину до діоксиду вуглецю і води.

У Технічному регламенті зазначено, що можливе додавання до автомобільних бензинів добавок спиртів, ефірів, які не погіршують експлуатаційних показників палива, не впливають негативно на екологічні, енергетичні та економічні показники двигунів. Використання оксигенатів в багатьох країнах дозволяє вирішувати проблему виробництва високооктанових бензинів, що відповідають високим екологічним стандартам. Бутаноли можуть мати хороші перспективи в якості компонента автомобільних бензинів Сучасне виробництво бутилових спиртів базується на використанні вуглеводневої сировини. Вибір оптимальної технологічної схеми отримання бутанолу залежить від ресурсів сировини на НПЗ. В умовах ПРАТ «Линік» доцільно отримувати втор-бутанол прямий гідратацією бутиленов. Якщо орієнтуватися на перспективні європейські вимоги до автомобільних бензинів, то згідно європейської Директиви 2009/30 / ЄС максимальний вміст кисню становить 3,7% мас. В цьому випадку ізомери бутанола можна вводити в бензин в концентрації до 15% об. Однак і це не є межею: у вересні 2010 р Агентство по захисту навколишнього середовища США (EPA) схвалило застосування бензину з вмістом етанолу 15% об., Що може бути еквівалентно (по кисню) концентрації бутанолу 24% об.

Метою роботи є вивчення втор-бутанолу як компонента високооктанового бензину. Проведена оцінка впливу втор-бутанолу на окремі компоненти товарного бензину (бензину каталітичного крекінгу та бензину риформінгу) з концентрацією втор-бутанолу від 3 до 18%об. Визначені антидетонаційні характеристики бензинів з втор-бутанолом. Визначено відповідність дослідницьких зразків таких бензинів вимогам Технічного регламенту України. Застосування втор-бутанолу дозволить розширити ресурс виробництва бензину А-95.