Examples



mdbootstrap.com



 
Тезисы
апрель 2019

Нові можливості отримання каротиновмісних харчових емульсій


Карабут В. О., Вашкевич О. Ю.
Химия и современные технологии
Abstract / Full Text

Каротиноїди є незамінними речовинами, вони не синтезуються в організмі людини, проте є корисними для її здоров’я. Їх біологічний спектр впливу починається від фотозахисної, антирадикальної, антиоксидантної, А-вітамінної функцій і до взяття участі у регуляції ензиматичної активності.

Незважаючи на велике число продуктів, що містять каротиноїди, їх кількість у раціоні людини є недостатньою через їх термонестабільність та сезонність овочів та фруктів. Тому необхідно штучно насичувати продукти харчування такими біологічно-активними речовинами.

Важливим є сировина та спосіб отримання каротиноїдів.

Рослини роду Tagetes L., однорічні трав’янисті рослини родини айстрових, є сировиною для отримання каротиноїдів. Вони цікаві тим, що не входять до раціону людини, та є багатими на біологічно-активні речовини.

Як спосіб виділення каротиноїдів обрали екстракцію. Дослідження показали, що додаткова термічна обробка рослинної сировини (до 80ºС) збільшує вихід каротиноїдів в екстракті. Такий результат пояснюється з трьох позицій: збільшенням частки кисневмісних каротиноїдів в процесі термічної обробки; збільшенням розчинності за рахунок утворення комплексу полієнових сполук з вуглеводами, білками або амінокислотами та руйнуванням клітинної структури, що приводить до збільшення виходу каротиноїдних пігментів.

Екстрагентами обрали: етиловий спирт 96%, соняшникову олію, ацетон, петролейний ефір та суміш соняшникової олії з харчовими ПАВ (лактилат натрію та гліцерин моностеарат 90). Ефективними розчинниками вважають петролейний ефір та ацетон, які можуть забезпечувати повне виділення каротиноїдів. Проте очищення екстракту від органічних розчинників є дуже трудомістким.  Цікавими для подальшого використання в харчовій та косметичній промисловості є саме масляні екстракти з використання ПАВ:

– суміш масла та харчових ПАВ є безпечним екстрагентом, крім того вони дозволяють отримати концентрат біологічно-активних речовин у вигляді емульсійної системи і робить їх приданими до використання у харчовій продукції та косметичних засобах;

– ліпіди покращують засвоєння каротиноїдів;

– наявність ПАВ полегшує дифузію каротиноїдів з клітин рослини в екстрагент.