Тезисы
апрель 2017

Розробка рецептури та контроль якості твердого шампуня для волосся


Годлевська Ю. Г. , Волнянська О. В.
Химия и современные технологии
Abstract / Full Text

В сучасному світі дуже широкого використання набуло використання різноманітної косметики, зокрема і її представника – шампуня для волосся.

Твердий шампунь для волосся не так давно з'явився на ринку косметики, з кожним днем цей засіб завойовує симпатію нових клієнтів, оскільки він не тільки зручний у застосуванні, але ще і дає прекрасні результати. Зовні твердий шампунь схожий на звичайне мило, проте це тільки візуальна подібність. Особливістю продукції є те, що вона починає пінитися тільки при взаємодії з вологим волоссям.

Твердий шампунь – це складна суміш різних за природою речовин, які об’єднує здатність видаляти бруд, сало та піт, не ушкоджуючи шкіри голови та волосся.

Переваги твердого шампуня: натуральність, економічність, зручність у використанні. Недоліки твердого шампуня: більш висока ціна в порівнянні з рідким шампунем.

Метою роботи є вивчення існуючих базових рецептур твердого шампуня для волосся та їх аналіз. На основі вибору рецептури розробити та поліпшити якість готового косметичного виробу та провести аналітичний контроль якості твердого шампуня для волосся та порівняти отримані результати з нормами, які наведені в ГОСТах.

До складу базової рецептури входять такі компоненти: поверхнево-активні речовини (кокосульфат натрію, кокоїл натрію, лаурилсульфат натрію), базова олія (арганова, рицинова), вода, ефірні олії, допоміжні компоненти (кератин, шовк, силікони).

Кокосульфат натрію (SODIUM COCO SULFATE) – це поверхнево-активна речовина (ПАР), що отримується з кокосового масла. Але кокосульфат натрію подібно до лаурилсульфату натрію сильно сушить волосся та шкіру голови. В рецептурі кокоїлсульфат натрію був замінений альтернативою –кокоїлом натрію, тому що він: екологічний; м'яко, але ефективно очищує; добре переноситься шкірою; залишає на шкірі відчуття м'якості і шовковистості; пом'якшує косметичні формули з більш агресивними ПАР; ефективний навіть в жорсткій воді; утворює якісну стійку піну; не має руйнівного впливу на протеїновий склад волосся.

Арганова олія – олія, яке отримують з ядра горіхів арганії (Argania Spinosa). Основним недоліком цієї олії (якщо вона натуральна і не має домішок) є ціна. Тому в розробленій рецептурі арганова олія замінена на більш дешевий аналог, який не поступається своїми властивостями – олію виноградних кісточок. Олія кісточок винограду має комплексну дію: впливає на волосяні цибулини, змушує їх активніше працювати, пробуджує деякі з тих, які знаходяться в сплячому стані; покращує кровообіг волосистої зони, що дозволяє цибулинкам отримати більше поживних речовин; стимулує сальні залози до нормальної роботи (волосся залишається чистим довше); заповнює собою пошкоджені ділянки волосини; володіє ефектом термозахисту: регулярні маски з маслом допомагають захистити волосся від шкідливого впливу фенів і утюжків.

Силікони – це численна група хімічних сполук, які включають великі полімери, що містять кремній. Силіконові компоненти дають досить швидкий ефект, але регулярне використання робить локони тьмяними, ламкими і неслухняними; недоступність для поживних речовин і вітамінів потрапити в фолікули і стовбури волосся, обмеження для здійснення нормальної життєдіяльності волосся; якщо повністю не змивати силікони з волосся після тривалого використання вони накопичуються, при цьому порушується надходження кисню і поживних речовин до цибулин. В рецептурі силікони замінюємо на кератин, тому що він: допомагає боротися з пористістю локонів; знижує негативний вплив хімічних засобів на локони і шкіру голови; допомагає зволожити і випрямити локони; створює захисну плівку на волоссі; збільшує еластичність локонів, перешкоджає їх пошкодженню і ламкості; володіє антистатичними і кондиціонуючими властивостями.

Проаналізувавши якісний та кількісний склад базової рецептури шампуня для волосся замінили всі небезпечні та шкідливі компоненти в складі розробленої рецептури. Ввели до її складу допоміжні речовини (кератин, шовк, вітаміни), які будуть сприяти покращенню стану волосся.