Examplesmdbootstrap.com 
Тезисы
апрель 2019

Правила роботи в учбових мікробіологічних лабораторіях


Сорока Д. С., Зубарева І. М. <img src=" width="22px">Зубарева І. М.
Химия и современные технологии
Abstract / Full Text

Дотримуватись правил безпечної роботи слід не тільки в умовах промислових виробництв, а й в лабораторних приміщеннях вищих навчальних закладів. Так, проведення лабораторних і практичних занять з таких дисциплін, як загальна та спеціальна біотехнологія, загальна та промислова мікробіологія, вірусологія та інші пов’язано з використанням чистих культур різних мікроорганізмів. Робота навіть з не патогенними культурами потребує обов’язкового виконання спеціальних правил, що і забезпечує створення безпечних умов проведення робіт в мікробіологічних учбових лабораторіях.

Особливістю робіт з різними мікроорганізмами є створення та дотримання стерильних умов, що досягається використанням дезінфі-куючих розчинів (96% етиловий спирт, хлорвмісні препарати, лізол та ін.), ультрафіолетовим випромінюванням, стерилізацією посуду, інструментів, поживних середовищ для культивування мікроорганізмів. Стерильна зона для пересівів чистих культур створюється навколо полум’я газової або спиртової горілки. Стерилізація посуду, поживних середовищ, допоміжних компонентів проводиться в автоклавах, до робіт з якими студенти не допускаються. Тому правила автоклавування в даній роботі не представлені.

Під лабораторні кімнати слід відводити найбільш світлі, просторі приміщення, коефіцієнт природнього освітлення  повинен складати не менше 1 лк. Крім основного робочого приміщення лабораторія має стерилізаційну кімнату, де розміщені автоклави і сушильні шафи, бокс, музейне приміщення для зберігання мікробних культур, кімнату для миття посуду. Поверхню столів і підлогу всіх лабораторних приміщень необхідно покривати матеріалами, які легко миються (пластик, лінолеум), стіни слід фарбувати світлими тонами масляної фарби. Основне робоче приміщення оборудують столами лабораторного типу, шафами та полками для зберігання апаратури, посуду і реактивів. Столи повинні мати підводку електроенергії та обладнані газовими горілками [1].

Робочі місця у бактеріологічній лабораторії слід забезпечити всім необхідним для роботи: спиртівкою або газовою горілкою, бактеріо-логічною петлею, предметними та покривними скельцями, банкою з ватою, пінцетом, корнцангом, ножицями, скальпелем, склянками з розчинами дезінфектантів для відпрацьованих піпеток та предметних скелець; фіксаторами для мазків, сірниками або запальничкою, олівцями, маркерами для скла, дозаторами, гумовими грушами зі шлангами для піпетування, 96% етиловим спиртом для оброблення рук, пробірками з фізіологічним розчином. Стіл для мікроскопії бажано обладнати окремо.

Перед початком роботи з мікробними культурами предмети на столі необхідно розмістити так, щоб середина стола була вільною. Дезінфекційні розчини для оброблення рук, ємність для піпеток, банка для відходів повинні знаходитися справа від працівника на відстані, що дозволяє, не встаючи з робочого місця, обробляти руки, занурювати в дезінфекційний розчин піпетки та інший відпрацьований матеріал. Газова горілка (спиртівка) повинні знаходитись у центрі стола. Об’єкти з посівами, незасіяні живильні середовища розміщують з лівого боку на одному рівні з горілкою. Загальні правила роботи в мікробіологічній лабораторії наступні.

1. Лабораторія повинна утримуватися в ідеальній чистоті.

2. Заборонено входити у верхньому одязі і класти на робочі столи сторонні предмети (сумки, портфелі й інші особисті речі).

3. Слід працювати тільки в халатах, що захищають одяг від забруднення мікроорганізмами та перешкоджають поширенню їх за межі лабораторії.

4. Стіл перед початком роботи варто дезінфікувати.

5. Закінчивши роботу із патогенним матеріалом, необхідно провести профілактичну дезінфекцію рук і робочого місця. Для дезінфекції відпрацьованого матеріалу використовують 2% розчин хлораміну чи 3% розчин карболової кислоти. Після роботи руки знезаражують етиловим спиртом, 0,5% розчином хлораміну, потім руки миють з милом.

6. На всіх пробірках,чашках Петрі, колбах обов’язково пишеться назва мікроорганізмів, дата його посіву.

7. У лабораторії категорично забороняється приймати їжу, пити воду, курити. Не допускаються зайві ходіння, різкі рухи, сторонні розмови.

8. Металеві предмети (бактеріологічні петлі, голки, пінцети) після кожного зіткнення з мікробними культурами пропалюють у полум’ї спиртівки. Використані шпателі, предметні та покривні скельця, піпетки поміщають у склянки з дезінфікуючим розчином.

References
  1. Зверев В.В. Микробиология, вирусология: руководство к практическим занятиям: учеб. пособие / В.В. Зверев, Ю.В. Несвижский, М.Н. Бойченко; под. ред. В.В. Зверева, М.Н. Бойченко. – М.: ГЭОТАР-Медиа, 2015. –360 с.