апрель 2019

Розробка потенціометричних сенсорів для визначення бензалконію хлориду


Кравець А. К. , Манзюк Марина Вадимівна Манзюк М. В.
Химия и современные технологии
Abstract / Full Text

Розробка потенціометричних сенсорів для визначення бензалконію хлориду / Химия и современные технологии : Метериалы ІХ Международной научно-технической конференции студентов, аспирантов и молодых ученых «Химия и современные технологии», 2019. – C. 99


У наш час однією з головних вимог, що пред'являються до сучасних косметичних засобів, є їх стійкість до патогенних мікробів. Більшість косметичних засобів є прекрасними живильними сумішами, які  сприятливі не тільки для клітин шкіри, але і для розвитку мікроорганізмів. А оскільки навколишнє середовище буквально насичене різними штамами бактерій і спорами грибків, то для збереження якості косметичних препаратів в креми додають консерванти. Консерванти вирішують одну з основних проблем в косметиці − захист продукції від псування і дотримання термінів її зберігання.

Яскравим представником консервантів є бензалконію хлорид (БХ), органічна сіль, класифікована як четвертинна амонієва сполука. Має три основні категорії використання: як біоцид, катіонна поверхнево-активна речовина і як агент перенесення фаз. Надає також протигрибкову, антипротозойну, місцеву контрацептичну (сперматоцидну) дію.

Бензалконію хлорид має дуже широкий спектр використання. Найбільш поширено БХ використовується у фармацевтичній промисловості (як краплі для очей, вуха та носа або спреї), як консервант і антисептичний засіб. Також БХ знайшов своє місце і в косметичній промисловості, його використовують у виробництві дезинфікуючих засобів для рук, вологих серветок, шампунів, дезодорантів та інших косметичних засобів.

БХ є мало токсичною речовиною, відносно безпечним та ефективним антимікробним агентом. Однак, при використанні в косметиці БХ може викликати алергічні реакції, а також спричиняти токсичну дію на слизові оболонки організму людини.

Як правило, для визначення вмісту БХ в косметичній продукції використовують хроматографічні методи. Разом з цим, розробка нових альтернативних методик кількісного визначення БХ залишається актуальною проблемою.

Для визначення БХ у косметичній та фармацевтичній продукції запропоновано застосовувати метод прямої потенціометрії з використанням іонселективних електродів. Проведено дослідження реакцій взаємодії 12-молібдофосфатної гетерополікислоти з БХ. Встановлено, що бензалконію хлорид з МФК утворює стійкі іонні асоціати, які використано для розробки потенціометричних сенсорів, чутливих до бензалконію хлориду.