Тезисы
апрель 2017

Визначення консервуючих властивостей ефірних олій та метилпарабену при їх сумісній присутності в складі крему для рук


Вітренко О. М. , Рацук М. Є.
Химия и современные технологии
Abstract / Full Text

Руки – найбільш відкрита частина тіла людини. Сучасна індустрія пропонує багато різноманітних засобів для догляду за шкірою рук. Серед них вагоме місце займають креми для рук з додаванням різноманітних ефірних олій.

В роботі показано можливість використання ефірних олій цитрусової групи в якості консервантів в складі емульсійного крему для рук. Встановлено, що серед досліджених в роботі ефірних олій (олії лимону, лайму, бергамоту та петитгрейну) ефірна олія лимону має найбільший консервуючий ефект.

Відомо, що в складі косметичних кремів промислового виробництва зазвичай присутні декілька консервантів. Вважається, що це значно покращує стійкість засобів до зараження мікроорганізмами. В роботі виготовлено серію емульсійних кремів з додаванням ефірних олій лимону, лайму, бергамоту та петитгрейну та консервантом «Метилпарабен», який широко застосовується в якості консерванту у різних косметичних засобах та має найменший серед парабенів негативний вплив на шкіру. Антимікробний ефект одержаних кремів оцінювали за допомогою посіву розведень кремів на поживне середовище – м’ясо-пептонний агар. Результати дослідження представлені в таблиці.

Таблиця 1 – Мікробіологічні показники кремів для рук з додаванням ефірних олій та метилпарабену

Склад крему Загальна кількість мезофільних аеробних і факультативно-анаеробних бактерій
Крем з ефірною олією лимону Крем з ефірною олією лайму Крем з ефірною олією бергамоту Крем з ефірною олією петитгрейну
Без метилпарабену 120 800 150 150
З додаванням метилпарабену 2000 1200 660 840

Аналіз одержаних даних свідчить про те, що використання в складі кремів метилпарабену одночасно з ефірною олією значно погіршує стійкість кремів до зараження мікроорганізмами. Отже, в якості консерванту до складу емульсійного крему для рук доречніше додавати ефірні олії без парабену.