Examples



mdbootstrap.com



 
Abstracts
апрель 2017

Вплив складу субстратів на ріст, плодоношення та запашні властивості Pleurotus Eryngii


Кузнецова О. В., Власенко К. М., Красильнікова О., Осецький І.
Chemistry and modern technologies
Abstract / Full Text

Степовий боровик – Pleurotus eryngii (DC.) Quel. (глива королівська, еринги) – широко культивується у Японії, Кореї, Китаї. Цей гриб володіє пружною хрящуватою текстурою і приємним грибним ароматом. Еринги вважаються дієтичними грибами, мають лікувальні властивості і добре засвоюються, містять велику кількість вітаміну D2, мінеральні речовини і мікроелементи та стимулюють імунну систему [1].

Метою наукової роботи є дослідження впливу різних видів сільськогосподарських відходів у якості субстратів з додаванням біостимуляторів на ріст, розвиток та запашні властивості Pleurotus eryngii.

Об’єктом дослідження був штам їстівного гриба Pleurotus eryngii IBK – 2011, отриманий із Колекції шапинкових грибів Інституту ботаніки ім. М. Г. Холодного НАН України. Це штам комерційного призначення, походженням із Німеччини.

Підготовку та стерилізацію субстратів проводили згідно загальноприйнятим методам [2].

В експерименті використовували наступні субстрати:

– солома (С);

– солома з додаванням тирси деревних порід (30%) (С+Т);

– солома з додаванням подрібненої зеленої маси кукурудзи (30%) (С+ЗМК);

– солома з додаванням кукурудзяних відходів (30%) (С+К);

– лузга соняшника (Л);

– лузга соняшника з додаванням тирси деревних порід (30%) (Л+Т);

– лузга соняшника з додаванням тирси деревних порід і біогумату (30%) (Л+Т+Б);

– лузга соняшника з додаванням кукурудзяних відходів (30%) (Л+К);

– лузга соняшника з додаванням дерев’яної стружки (30%) (Л+ДС);

– лузга соняшника з додаванням біогумату (30%) (Л+Б);

– лузга соняшника з додаванням подрібненої зеленої маси кукурудзи (30%) (Л+ЗМК);

– лузга соняшника з додаванням подрібненої зеленої маси кукурудзи і біогумату (30%) (Л+ЗМК+Б).

Аналіз отриманих даних показав, що міцелій P.eryngіi швидше за все розвивався на субстратах з лузги соняшника з додаванням біогумату та тирси з листвяних порід дерев (Л+Т+Б). Повне засвоєння субстрату міцелієм відмічено вже на 8 добу.

Середня швидкість росту спостерігалась на субстратах із соломи (з додаванням деревної стружки) та лузги (з домішками тирси, відходів зерна кукурудзи та біогумату). Низька швидкість повного освоєння субстрату міцелієм була відмічена на субстратах з соломи, соломи з додаванням зеленої маси кукурудзи, соломи з додаванням відходів від очистки зерна кукурудзи та лузги з додаванням зеленої маси кукурудзи.

Перші примордії з'явились на субстраті з лузги з додаванням зеленої маси кукурудзи, тирси та деревної стружки, а також з додаванням біогумату – на 21 добу, що є кращим результатом за інші субстрати.

Середня швидкість появи примордіїв спостерігалася на субстратах із лузги, лузги з додаванням тирси та лузги з додаванням зеленої маси кукурудзи і біогумату. Низька швидкість появи примордіїв спостерігалася на субстратах з соломи та деревних стружок. Найбільша кількість примордіїв з’явилась на субстраті з лузги з додаванням стружки листвяних порід дерев.

Перші плодові тіла з′явились на субстраті з лузги з додаванням тирси  та деревної стружки – на 25 добу.

Більш за все плодових тіл з'явилось на субстраті з лузги зі стружкою листвяних порід дерев – 22 зростка (рис. 1). Плодові тіла гливи королівської штаму IBK-2011 мали світло-коричневий капелюшок, плоскоопуклої форми із поглибленням, діаметр – 8-9 см, ніжки товсті, м'ясисті. У середньому вага одного плодового тіла склала 36,2±0,8 г.

При проведенні сенсорного аналізу комісією експертів були визначені наступні атрибути аромату висушених зразків грибів: грибний, деревний, солодкий. Але плодові тіла   мали   найбільш  виражений  грибний аромат.

Рисунок 1 – Отримані плодові тіла  Pleurotus eryngii IBK – 2011

Проаналізовані субстрати, як відходи сільського господарства, можуть бути застосовані для отримання грибів Pleurotus eryngіi у штучних умовах.

References
  1. Бисько Н. А., Бабицкая В. Г., Бухало А. С. и др. Биологические свойства лекарственных макромицетов в культуре. Т. 2. – Киев, 2012. – 459 с
  2. Культивирование съедобных и лекарственных грибов / А. С. Бухало, Н. А. Бисько, Э. Ф. Соломко, В. Т. Билай и др. – Киев: Чернобыльинтеринформ, 2004. – 128 с.