Examples



mdbootstrap.com



 
Abstracts
апрель 2017

Використання коагуляційних методів в процесах очищення забарвлених водних розчинів


Редька К. В., Слісь А. А., Культенко В. С., Солодовнік Т. В.
Chemistry and modern technologies
Abstract / Full Text

На даний час проблема очищення стічних вод від органічних сполук, які особливо небезпечні як забруднювачі навколишнього середовища унаслідок комплексного впливу і непрогнозованості наслідків є надзвичайно актуальна. Серед таких забруднювачів особливе місце займають органічні барвники, які широко застосовуються у різних галузях промисловості та в побуті. На жаль, наявні технології очищення стічних вод від цих речовин досить часто недосконалі, неефективні або ж цілком відсутні. Усе це зумовлює необхідність розроблення нових та вдосконалення існуючих технологій очищення стічних вод від барвників. На нашу думку коагуляція з використанням біополімерів в якості флокулянтів є досить перспективним та простим у виконанні методом.

Робота, що виконувалась на кафедрі Хімічних технологій та водоочищення Черкаського державного технологічного університету присвячена дослідженню модельних розчинів, забарвлених активними барвниками. Розчини були максимально наближені до зразків стічних вод текстильної та харчової промисловостей додаванням солей твердості. Метою даної роботи було визначення за методикою Джар-тесту оптимальної дози коагулянту і флокулянту та розробка їх ефективного співвідношення з метою зв’язування розчинних барвників у нерозчинні комплекси з подальшою седиментацією пластівців та їх осадженням в модельних розчинах.

При проведенні Джар-тесту здійснюється імітація процесу утворення пластівців, що відбувається на промислових установках очищення стічної води. Для дослідів використовуються лабораторні стакани, або циліндри, а режими перемішування забезпечуються за допомогою механічних мішалок (див. рисунок), що обертаються з різною швидкістю, в яких проби води взаємодіють з реагентами.

Рисунок 1 – Ємності з механічними мішалками для Джар-тесту

Джар-тест дає можливість з великою точністю імітувати процеси утворення пластівців, що йдуть на промислових установках фізико-хімічного очищення стічної води, крім того, ця методика дозволяє забезпечити високу ступінь збігу оптимальних доз, підібраних в лабораторії з тими, що використовуються в промислових очисних установках.

Суть методу полягає у визначенні мінімального часу, який потрібен на осадження або спливання утворюваних пластівців у вигляді осаду. При підборі оптимальної дози коагулянту в шість ємностей, поміщаються однакові за об’ємом проби досліджуваної стічної води. З шести досліджуваних доз вибирається та, що сприяє утворенню більш щільного осаду з хорошими седиментаційним властивостями.

Для приготування модельних розчинів було використано розчин дистильованої води з органічним барвником «активний синій СВТ» ТОВ «Реакол» з концентрацією 0,05 г/дм3. В якості коагулянту використовували FeSO4‧7H2O (ТОВ «УкрРеаХім», м. Київ) з концентрацією 10%, флокулянту – розчин хітозану виробництва ЗАО «Біопрогрес» зі ступенем деацетилювання СД = 82% та концентрацією в розчині 1%.

Після проведення багаторазових досліджень було встановлено, що оптимальним співвідношенням коагулянту до флокулянту є 1:1,2, визначено оптимальні значення рН та температури, що складають рН=6,5 та t=20℃ для даного ступеня забруднення модельного розчину.

Таким чином, за допомогою методики Джар-тесту можна легко та без допомоги спеціального обладнання визначати необхідні дози коагулянту та флокулянту для вод з різним ступенем забруднення, а також проводити очищення забарвлених водних розчинів методом коагуляції.

References
  1. Бородкин В.Ф. «Химия красителей». – М.: Химия, 1981. – 248 с.
  2. І.М. Астрелін, Є. Герасимов, А. Гіроль, М. Гіроль, г. Столяренко, Н.Фоміна Фізико-хімічні методи очищення води. Керування водними ресурсами // Water Harmony Progect 2015, 577 стор
  3. Everything that you need to know about Coagulation and Flocculation// Zeta-Meter//U.S.A – 1993.